Slow przewodnik. Góry Świętokrzyskie i ziemia sandomierska

zapowiedź
Autor:
Zofia Jurczak
Kategorie:
Turystyka i krajoznawstwo, Poradniki,
Cena:
49.00
ISBN:
978-83-8348-364-1
Liczba stron:
288
Format:
165 x 240 mm
Oprawa:
miękka
Premiera:
20/05/2024

Ta książka to coś więcej niż przewodnik. Autorka zaprasza do odkrywanie miejsc, które są jej szczególnie bliskie, zachęcając do niespiesznego i uważnego ich poznawania. Dzieli się swoimi wrażeniami i refleksjami, rozmawia z inspirującymi ludźmi. W zajmujący sposób opowiada o regionie, którego wyróżnikiem jest niewątpliwie dziedzictwo geologiczne, bo Góry Świętokrzyskie i Sandomierszczyzna, to kraina kamieniołomów, jaskiń (z bajecznej urody Jaskinią Raj na czele), słynnych gołoborzy i fantastycznych lessowych wąwozów. Nie brakuje tu również fascynujących miast i miasteczek – przepiękny stary Sandomierz to oczywiście numer jeden z ich listy.

Wśród odwiedzanych przez autorkę miejsc znalazły się też osobliwości, jakich próżno szukać gdzie indziej w Polsce. Jedyne w kraju muzeum organów Hammonda, pomnik żeliwnego kaloryfera, kopalnia z czasów neolitu, Żywe Muzeum Porcelany, to tylko niektóre z nich. Pojawią się także wątki literackie związane z Sienkiewiczem, Żeromskim, Myśliwskim i Tokarczuk.

Fragment wstępu autorki:
„Będziemy jeść jabłka i śliwki, kosztować lokalnych win, zażywać kąpieli w wodzie wprost przesyconej siarką oraz – coś z zupełnie innej beczki – tropić ślady dinozaurów. I nigdzie się przy tym nie spiesząc, bo i po co. Świętokrzyskie to kraina idealna do podróżowania w niespiesznym rytmie. Zanurzmy się w niej razem”.

Wydawnictwo SBM - Copyright © 2024. All rights reserved

realizacja: estinet.pl